לחץ כאן

שאלות ותשובות

ריכזתי לכם את השאלות שאני נתקלת בהן לעיתים קרובות ביומיום

מה זה אורח חיים בריא?

אורח חיים בריא הוא מכלול של הגוף והנפש, אורח חיים בריא זה לא רק לאכול נכון ולעשות ספורט.. זה הרבה מעבר, זה המחשבה, הגישה, הרגש, ההתייחסות, השאיפות, ההצלחות והכשלונות שלנו. כל אלה אחראיים על ההרגשה הכללית שלנו ומה שאנו משדרים החוצה. אורח חיים בריא זה לא רק אוכל, זה הרבה מעבר!

האם אפשר לעלות במשקל מיום אחד של אכילה מוגזמת?

יהיה מאוד קשה לעשות זאת, ייתכן שזה כן יראה על המשקל מבחינת המספרים אך סבירות מאוד גבוה שהשינוי במשקל נובע מנוזלים, אי השלמת עיכול ועוד המון אופציות שיכולות להשפיע על המשקל. מכאן ניתן להבין שעליה במשקל אינה בהכרח עליה בשומן והיא יכולה לנבוע מהמון קריטריונים המשפיעים על שתי הספרות הללו. כדי לעלות במשקל מיום אחד של אכילה מוגזמת אנו צריכים לאכול יותר קלוריות ממספר הקלוריות שאנו אמורים לצרוך במאזן ניטרלי, רק אם המאזן יהיה חיובי באופן גורף אנו נראה זאת על המשקל.

האם ייתכן שעקב כמות קלוריות נמוכה מידי לא מצליחים לרדת במשקל?

ללא ממש אפשרי אבל יש פה עוד הרבה פרמטרים שכדאי להתייחס אליהם במקביל. למשל שילוב של גרעון קלורי משמעותי ובנוסף פעילות גופנית אינטנסיבית (הגורמת להוצאה האנרגטית לגדול)  יכולים להוות יותר נזק מתועלת. 

לדיאטות קיצוניות ודלות ייתכן שתהיה השפעה עתידית על המטבוליזם וכמובן ואפילו חשוב יותר בעיני- השפעה על ההתמדה. אולי לחלק מהאנשים דיאטות קיצוניות יעלות יותר לצורך ירידה מהירה במשקל אך ככל הנראה זוהי תהיה ירידה זמנית ולא שינוי הרגלים. המטרה שלנו היא לשנות אורח חיים כדי לדעת להתמודד יום אחרי הדיאטה- עם החיים האמיתיים- מסעדות, בילויים וחופשות.. הרי אנחנו לא נהיה בדיאטה כל חיינו.

מה דעתך על ניקוי רעלים?

אני בעד, אני חושבת שיש אנשים שזה מאוד מתאים להם ועושה להם טוב.

אבל ויש פה אבל גדול! זה לא ניקוי רעלים… רעלים מתפנים מהגוף בעזרת הכבד והכליות, לא בעזרת מזון שאנו מכניסים. זאת אומרת אם אני יאכל ג׳אנק הגוף שלי יפנה רעלים ואם אני יאכל בריא הגוף שלי ינקה רעלים, פעולה שמתבצעת באופן שוטף בגופינו. לקרוא לדיאטה ניקוי רעלים או לשווק איזו ערכה מנקה רעלים היא לא מעבר לטרנד שיווקי מוצלח יש לציין.

איך אפשר לשמור על המשקל, ליהנות ולא לחסוך מעצמי הרבה דברים?

ראשית- ללמוד ולהבין מה אנו אוכלים, מה זה כל רכיב ומה ההשפעה שלו.

שנית- לחשב או להעריך במספר שיטות מה הצריכה וההוצאה היומית המומלצת לי בהתאם למטרה שלי.

שלישית- להבין שאין צורך בדרמה, אם אני אוהבת שניצל אני אמצא דרך נכונה לשלב אותו בתפריט שלי.

ברגע שנענה על שלושת השאלות יהיו ביידינו הכלים לשמור על איזון בחיים מבלי לוותר או להתייסר.

האם יש השפעה לאכילה בשעות מאוחרות?

אין בעיה לאכול מתי שרק רוצים ויכולים! בהנחה שאנו מתבססים על תפריט טוב ומותאם אישית ולא תפריט הרעבה כל שהוא. אין שום סיבה מוצדקת לדעתי להפסיק לאכול בשעה כזו או אחרת היות וכולנו שונים זה מזה בסדר היום, בזמני הפעילות, רמת פעילות, נתונים ומטרות. יש כאלו המעדיפים לאכול לפני השינה ויש כאלה שזה לא עושה להם טוב, מאוד משתנה מאדם לאדם.. כל אחד צריך ללכת לפי התחושה וההרגשה שלו. 

מה עמתדך בנושא מוצרי חלב?

מצד אחד, נכון להיום אין נתונים וודאיים להגבי השפעותיהם השליליות או החיוביות, כך שכל צרכן מוצרי חלב צריך להחליט לבדו אם הייתרונות עולים על החסרונות לפי תחושותיו האישיות. קיימות עדויות סותרות לגבי היתרונות והחסרונות של החלב אך כמו רוב המידע המצוי ברשת רובו מופץ על בסיס אינטרס כזה או אחר ולא בהכרח מבוסס מחקרית. רוב ההשערות המיוחסות לחלב הן לא מעבר להשערות ללא מחקרים המוכיחים אמת. 

מצד שני, אי אפשר להתעלם מכך שבעשורים האחרונים קיימת עליה בנוכחות חומרים בעלי פעילות ביולוגית בחלב שיכולים להשפיע על תהליכים בגוף האדם כתוצאה מתיעוש התהליך של הפקת מוצרי החלב. גם לגבי ההורמונים המדוברים- רובם כלל לא חוקיים בישראל וברוב אירופה ולכן רוב ההשערות סביב ההורמונים כלל לא רלונטיות.

בכל זאת מה כן רלוונטי? רלוונטי לשכנע אותך לא לצרוך מוצרים אלה ולעבור לתחליפים או לשכנע אותך לקנות מוצרים אורגניים, שתי האופציות יקרות יותר… אז אולי עומד מאוחרי זה בכלל משהו אחר?

מה זה גירעון קלורי?

גירעון קלורי- להכניס פחות קלוריות ממה שהגוף דורש על מנת לקיים פעילות בסיסית.

אנו יכולים להיות במאזן קלורי ניטרלי, זאת אומרת להכניס לגוף בדיוק את מה שהוא צריך כדי להישאר באותה נקודה- לא לרדת ולא לעלות במשקל. אנו יכולים להיות גם במאזן קלורי חיובי או שלילי, חיובי ייגרום לנו לעלות במשקל ושלילי לרדת.

חישוב הגירעון צריך לכלול בתוכו את מה שאנו מכיניסים לגוף ומה שאנו מוצאים מהגוף בממוצע.