אכילה רגשית בזמן מלחמה

אכילה רגשית בזמן מלחמה, היא אכילה נפשית.
זמן מלחמה זוהי תקופה מאתגרת בחיים שבה נתקלים בטראומות, לחצים רוחניים, והתמודדות עם דיכוי רגשי. בזמן כזה, אנשים נוטים להתחבא בתוך העולם שלהם ולאכול בצורה שמרוממת את הרוח ומעניקה להם רגע של נחת. זהו הזמן בו ההתנהגות התזונתית שמשמשת כדרך להתמודד עם רגשות כמו חרדה, פחד, עצב וכעס מתעוררת- לשני הכיוונים יש לציין, גם אכילה מוגברת וגם חוסר תיאבון. אכילה רגשית היא אכילה שאינה מורכבת מצורך תזונתי אמיתי או מרעב פיזי. 

השאלה הגדולה היא איך אכילה מוגברת משתנה בזמן מלחמה ואיך ניתן להתמודד איתה. בתקופות כאלו, רמות הלחץ והחרדה גבוהות ואנו נמצאים במצב רגשי קשה, אך גם כאשר רגשות חיוביים מתעוררים בזמנים טובים אנו מתמודדים עם קשיים כאלו.

חשוב לזכור, אכילה רגשית זהו מושג מאוד רחב ועלינו לשים לב שאנו לא חוטאים ומחמירים בהבחנה שלנו. זכרו! זמן מלחמה זוהי תקופה שיכולה להתאפיין גם בשעמום, חוסר תעסוקה, חוסר מוטיבציה ובכן גם אלו משפיעים על הרגלי האכילה שלנו, אך האם כל מי שאוכל יותר מהרגיל מתוך שעמום סובל מהפרעת אכילה? התשובה היא לא.

האכילה הרגשית מהווה מנגנון אכילה ובחירת מאכלים שיכולים להצית "ניצוץ" רגשי שיסייע להם להתמודד עם הלחץ והחרדה בתקופה זו.

למעשה, ישנם מספר דרכים שבהן ניתן להתמודד עם אכילה מוגברת בזמן מלחמה:

 1. מודעות: הצעד הראשון לפתרון בעיה הוא הכרה בבעיה, זהו צעד מרכזי בהתמודדות. המודעות היא היכולת לזהות מתי ולמה אתה אוכל במגע של רגש ולא בתגובה לרעב.
 2. תחלופה ברעיונות נוספים: ניתן לנסות למצוא אלטרנטיבות לפתרון הרגשי במקום באכילה. לדוגמה, התחילו בפעילות פיזית, כתיבה ביומן, קריאה או מדיטציה.
 3. פניית לעזרה מקצועית: כשהאכילה מפריעה לנו, גורמת לנו להרגיש לא טוב הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי ניתן ואף מומלץ לפנות לעזרה מקצועית, כמו פסיכולוגים, יועצי תזונה או רופאים.
 4. תמיכה חברתית: התמיכה מחברים ומשפחה יכולה להיות קריטית בתהליך ההתמודדות עם אכילה רגשית. נסו לשוחח עם קרובים על האתגרים שאתם חווים ובקשו תמיכה, שיתוף אנשים קרובים שיכולים לעודד או לעזור יכול מאוד להקל אך באותה מידה שיתוף אנשים שאין להם את הכלים המתאימים להתמודדות יכולים רק להזיק.

איך בכל זאת שומרים על תזונה בזמן מלחמה?

 1. שתיית מים: שתייה מספיקה של מים חשובה גם בזמן מלחמה, כיוון שהיא יכולה לעזור לשמור על הריכוז והפעילות הגופנית.
 2. מניעת עודף אלכוהול וקפאין: יש להימנע מצריכת כמויות גדולות של אלכוהול וקפאין, שניהם יכולים לגרום לבעיות רגשיות נוספות.
 3. שינוי שגרת התזונה: ייתכן ששילוב מזונות תומכים, יכול לשפר את ההרגשה הכללית ובכך שינוי המזונות יכול לעזור להתמודד עם הלחץ והטראומות. אך שינוי קיצוני מידי עלול להסב נזק.
 4. שמירה על תזונה מאוזנת: נסו לאכול אוכל בריא ומאוזן בכמויות המתאימות לצרכים הפיזיים, זה יכול לעזור לשמור על רמות האנרגיה והריכוז.
 5. התייעץ עם מומחה בתזונה: אם יש לך שאלות או דאגות מיוחדות בנוגע לאכילה רגשית בזמן מלחמה, תמיכה ממומחה יכולה להיות חשובה ויעילה.

איך אפשר לשמור על תזונה מאוזנת? ומה כדאי לאכול?

זה נכון, שמירה על שגרה וייצור שגרה נכונה בתקופה כזו זו משימה לא קלה במיוחד, והיא אפילו לא חייבת להיות מיושמת ב-100%. עצם זה שנכניס ארוחה אחת מזינה ביום כבר ישפר לנו את ההרגשה, מכאן אנחנו יכולים רק להיות טובים יותר, בכל יום עוד קצת.

אכילה נכונה יכולה לסייע בהתמודדות עם מצבים קשים ולשפר את רמות האנרגיה והריכוז. 

הנה מספר מזונות שכדאי לשלב בתזונה:

 1. פירות וירקות טריים: הם מקורות מעולים לוויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים שנדרשים לגוף לטובת הבריאות הפיזית והנפשית. הם מספקים תחושה של רעננות ויכולים לשפר את מצב הרוח.
  שימו דגש על ירקות ירוקים: תרד, מנגולד, קייל, ברוקולי ועוד.
 2. חלבונים: אכילת חלבונים, כמו עוף, בשר, דגים, מוצרי חלב, ביצים וסויה, יכולה לסייע לשמור על רמות הסוכר בדם יציבות ולשפר את הרמות האנרגיה.
 3. קפה ותה ירוק: במידות נכונות, קפה ותה ירוק יכולים לעזור להירגע. נסו לא להפציץ בצריכתם, שלוש כוסות ביום או פחות יכולות לסייע.
 4. שוקולד מריר: שוקולד מריר איכותי מכיל חומרים כמו פנולים וטיאנין שיכולים לשפר את הרוגע הרוחני ולעזור בשיפור ההרגשה הכללית.

בנוסף לכל אלו, לא פחות חשוב לשים לב למספר גורמים נוספים שיכולים לשפר את המצב שעות השינה שלכם, שינה איכותית היא מצרך חשוב מאוד לשמירה על נפש בריאה בגוף בריא. הקפידו על שינה של 6-8 שעות, נסו לצמצם צפייה בחדשות או בסרטונים קשים לצפייה במהלך היום ובשעתיים שלפני השינה במיוחד, זה ישפיע על השינה שלכם. 
נסו לסיים את הארוחות הגדולות שלכם לפחות שעתיים לפני השינה כדי לספק לגוף את היכולת להיכנס לשינה עמוקה ואיכותית.
חשיפה לשמש, במיוחד בשעות הבוקר תעזור לרמות הסרוטונין שלכם מה שיכול לגרום להפחתת מתח וחרדה. נסו להיחשף לפחות פעמיים ביום ל-10 דקות בכל פעם ללא משקפי שמש.
קשרים חברתיים, הבדידות קשה והמצב לא ממש מאפשר אחרת, נסו ליצור שיח או מגע עם אדם קרוב ואהוב זה יגרום לכם להפריש אוקסיטוצין שתפקידו למלא אותנו בתחושת ביטחון, חום ואהבה. יחד עם זאת, הימנעו ככל האפשר בתקופה כזו שהייה במחיצת אנשים שלא עושים לכם טוב.

לסיכום, אכילה רגשית היא אופציה שכיחה להתמודדות רגשית בזמן מלחמה, אך חשוב לזכות בכלים ואסטרטגיות שיסייעו לכם להתמודד ולהפוך אותה לאכילה מודעת וברצון במקום בתנועה אוטומטית. התמיכה מחברים ומשפחה, יחד עם מומחים במקרה הצורך, יכולה לשפר את היכולת שלכם להתמודד עם האתגרים הרגשיים בזמן מלחמה ולשמור על תזונה מאוזנת. שנדע ימים טובים יותר במהרה.

שתדעו לכם שאני ומשפחתי התפננו מהבית שלנו בכוחות עצמנו, אנחנו גרה במושב גיאה, ליד אשקלון והקליניקה שלי נמצאת באשקלון. החיים שלנו נעצרו במצב הזה פעילות גופנית ותזונה נכונה הם שני עמודי התווך שלי, בהתחלה וויתרתי לעצמי על שניהם וברגע שהבנתי שזה לא הולך להסתיים מהר כמו הסבבים אליהם אנחנו רגילים הבנתי שאני חייבת לייצר לי עוגנים שישאירו אותי כמה שיותר קרובה לשגרה שלי וזה עזר. אני ממליצה לכם מכל הלב לנסות ולשנות, בכל יום קצת, גם אם תתקדמו חצי צעד ביום זה עדיף שלא להתקדם בכלל.

לכל המאמרים לחץ כאן

אם כבר הגעתם עד לפה אז ממליצה לקרוא גם את המאמר על שינוי הרגלים

אהבתם את המאמר? שתפו >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
כללי

אכילה רגשית בזמן מלחמה

השאלה הגדולה היא איך אכילה מוגברת משתנה בזמן מלחמה ואיך ניתן להתמודד איתה. בתקופות כאלו, רמות הלחץ והחרדה גבוהות ואנו נמצאים במצב רגשי קשה, אך גם כאשר רגשות חיוביים מתעוררים בזמנים טובים אנו מתמודדים עם קשיים כאלו.

מאמרים

ניקוי רעלים

טרנד הדיטוקס או ניקוי רעלים עדיין איתנו, הגוף באמת צריך עזרה בניקוי רעלים? מה זה באמת מנקה? ומה דעתי על ניקוי רעלים במאמר הבא

מאמרים

איך שורפים שומן?

שריפת שומן, אחד הנושאים הכי מדוברים בקרב נשים מתאמנות, איך שורפים שומן? האם זה קשור לכמות השומן שאנו אוכלים? והאם זיעה היא פקטור לשריפת שומן?

מאמרים

ארוחות בוקר בריאות

קבלו את מצעד ארוחות בוקר בריאות, מזינות וטעימות… חלקן אפילו ממש מהירות וקלות להכנה ויש כאלה גם למשקענים שיש להם זמן בבוקר.

גלילה לראש העמוד